serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-2

20.11.2008
Wikipedia bardziej wiarygodna?

Polskojęzyczna wersja popularnej internetowej encyklopedii uruchomiła w poniedziałek nowy mechanizm, który uniemożliwi wprowadzanie zmian w wybranych hasłach dla zabawy lub żartu.

Jak się okazuje do każdego hasła nadal będzie można wpisywać wszystko, jednak te informacje nie od razu pojawią się na stronie. Najpierw zostaną zweryfikowane.

Od teraz wpisy wprowadzane przez użytkowników anonimowych lub o krótkim stażu będą sprawdzane przez jednego z „zaufanych redaktorów” polskiej Wikipedii. „Zaufanym redaktorem” będzie każdy edytor haseł, który dokonał więcej niż 500 edycji, nie miał wcześniej założonych blokad oraz posiada konto od co najmniej 90 dni.

Poza ta zmianą, serwis nadal pozostanie encyklopedią otwartą, którą każdy użytkownik będzie mógł edytować. Jak zakładają pomysłodawcy wprowadzony mechanizm ma być jedynie zaporą przeciwko wandalizmom dlatego nie zapewnia sprawdzenia artykułów pod względem merytorycznym. Kolejnym etapem udoskonalania tej wirtualnej encyklopedii ma być właśnie dokładna weryfikacja wpisywanych  treści.

Głównym celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie zaufania użytkowników do prezentowanych w sieci treści. Cel ten osiągnięto w połowie bieżącego roku w niemieckojęzycznej wersji Wikipedii.

Próba profesjonalizacji witryny z czasem powinna uczynić tą wirtualna encyklopedię bardziej wiarygodnym i częściej wykorzystywanym źródłem informacji. 

Źródło: Redakcja potalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS