serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-2

17.12.2008
Kryzys finansowy dotknie uczniów?

W 2009 roku miał ruszyć pilotaż rządowego projektu, wygląda jednak na to, że z realizacja programu mogą być problemy ze względu na kryzys finansowy. Okazuje się bowiem, że Ministerstwo Edukacji Narodowej szuka sposobu by projekt zrealizować za pięciokrotnie mniejszą sumę.

W krakowskich szkołach zawodowych na jeden komputer przypada około 68 uczniów, w szkołach podstawowych 24 a w gimnazjach 19 uczniów. Po jednym komputerze do dyspozycji ma również 20 licealistów i 8 uczniów techników.

Rząd zapowiedział, że sytuacja ma się zmienić i ogłosił program „Komputer dla ucznia”. Według założeń projektu w 2010 roku, każdy polski gimnazjalista miał otrzymać na trzy lata laptop z odpowiednim oprogramowanie – głównie edukacyjnym i dostępem do Internetu. W ramach pilotażu programu urządzenia mieli otrzymać uczniowie dwóch szkół wytypowanych w województwie we wrześniu 2009 roku.

Okazuje się jednak, że w związku z kryzysem finansowym minister obniżył budżet przeznaczony na realizację programu z 25 do 5 mln złotych. Rzecznik MEN’u nieoficjalnie zapewnia, że z programu się nie wycofa a jedynie najprawdopodobniej zmniejszy liczbę szkół uczestniczących w programie.

Poszczególne województwa otrzymały już po milionie złotych  na szkolenia z podstaw informatyki dla 2 tys. nauczycieli z każdego regionu. Podczas zajęć, które obejmować będą 16 godzin szkoleniowych dowiedzą się między innymi jakie możliwości dają laptopy i inne urządzenia mobilne a także z jakich portali można korzystać w trakcie zajęć i jak takie zajęcia prowadzić przy pomocy komputerów. Liczba chętnych przekroczyła wszelkie oczekiwania, nauczyciele są już zapisywani na listy rezerwowe i mają wziąć udział w drugiej edycji programu.

Nie wiadomo jednak czy druga edycja w ogóle się odbędzie biorąc pod uwagę obecny kryzys i wahania na rynku finansowym. W 2010 roku Ministerstwo może nie mieć wystarczającej kwoty. Zwłaszcza, że przewidziane wydatki na laptopy wynoszą około miliarda złotych.

Po doniesieniach z resortu, szkoły nie patrzą już tak przychylnie na pomysł ministerstwa. Dyrektorzy zaczęli się obawiać, że laptopy mogą być przyczyną napadów i kradzieży w szkole. Ponadto tornistry gimnazjalistów staną się jeszcze cięższe, jeśli do podręczników dojdzie jeszcze komputer.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS